Aleksandria 2 dni
Plan wycieczki Aleksandria 2 dni
Wyjazd ok. 3 rano spod hotelu (bus klimatyzowany). Przyjazd do Aleksandrii po ok. 8 godz. (po drodze postój w przydrożnej kawiarni).
Po przyjeździe do Aleksandrii i zakwaterowaniu w 3 – gwiazdkowym pensjonacie lub hotelu, udajemy się na obiad. Potem ok. godz. 15-tej zaczynamy zwiedzanie tj.:
Pałac Króla Faruka ( Montazah ), Biblioteka Aleksandryjska,
Midan Saad Zaghloul ( Plac Sada Zaghlula ). Po krótkim odpoczynku ok. 20-tej – kolacja. Posiłki wliczone są w cenę, natomiast napoje trzeba kupić we własnym zakresie na swój koszt. Potem możemy spacerować po mieście ( Sharia Nabi Daniel )
Następnego dnia śniadanie ok. 7-ej, a potem zwiedzanie:
Kolumna Pompejusza, Świątynia Serapisa i trzy podziemne galerie, zespół Katakumb na Kom as-Szukafa oraz Amfiteatr Rzymski. Zajmie nam to ok. 4 godzin. Po obiedzie w restauracji udajemy się na zwiedzanie Twierdzy Kajtbaj, busem udajemy się w drogę powrotną.
W cenę programu Aleksandria 2 dni wliczony jest:
— transport,
— noclegi,
— posiłki (bez napojów),
— bilety wstępu,
— przewodnik.
*****
Aleksandria
Aleksandria – to drugie co do wielkości miasto w Egipcie, zamieszkałe przez ponad 4 miliony ludzi. Ona jest ważny ośrodek naukowy, kulturalny, przemysłowy, handlowy i turystyczny.
Zgodnie z tradycją i opisami historyków starożytnych miasto założył Aleksander Macedoński 7 kwietnia 332 roku p.n.e.
Miasto istniało od 2686 roku p.n.e. pod nazwą Rhakotis.
W 332 roku p.n.e. Aleksander Macedoński nazwał miasto swoim imieniem i doprowadził do jego rozbudowy, czym walnie przyczynił się do jego rozwoju.
Ona była stolicą Egiptu przez ok 1000 lat, aż do podbicia jej przez muzułmanów w VII wieku.
Tutaj powstała Septuaginta, czyli pierwsze tłumaczenie Starego Testamentu z hebrajskiego na grekę.
Do najciekawszych zabytków Aleksandrii zaliczają się: Pałac Montazah, Twierdza Kajtbaj, Katakumby, Serapejon, Amfiteatr Rzymski, Meczet Abu Al-Abbas, oraz otwarta w 2003 roku nowa Biblioteka Aleksandryjska. To wszystko jest w planie wycieczki Aleksandria 2 dni
Biblioteka Aleksandryjska była kiedyś największą biblioteką świata. Została przypuszczalnie założona w III wieku p.n.e. za panowania króla Ptolemeusza II. Pierwszym obiektem była Świątynia Muz, czyli Museion (gr. Μουσείον). skąd wywodzi się dzisiejsze muzeum.
Biblioteka w swych długich dziejach kilkakrotnie padała ofiarą pożaru, a odtworzenie spalonych manuskryptów było kosztowne, czasami niemożliwe. Do dnia dzisiejszego stopień zniszczeń dokonanych przez kolejnych podpalaczy jest sprawą kontrowersyjną. Nowoczesna Biblioteka Aleksandryjska podjęła działalność w 2003 niemal w tym samym miejscu.