Klasztory
Klasztory
Egipt to miejsce powstania najstarszych na świecie klasztorów wczesnego chrześcijaństwa.
Są to malowniczo położone – w dolinach pomiędzy górami Pustyni Arabskiej ( ok. 280 km od Hurghady ) – maleńkie miasteczka o piaskowym kolorze.
Wyjeżdżamy wczesnym rankiem (ok. 3.00), śniadanie w formie suchego prowiantu trzeba zamawiać w recepcji.
Klasztor św. Antoniego założony w IV w. n.e. położony jest u podnóża góry, w której zachowała się grota, gdzie mieszkał Święty (do groty prowadzi ponad 1200 schodków).
Oglądamy najbogatszy zachowany w Egipcie zbiór koptyjskich malowideł ściennych. Najstarszy zachowany maleńki kościół św. Antoniego (z jego grobem), gdzie pod poszczególnymi warstwami odnajdziemy aż osiem warstw fresków datowanych VII w. n.e.
Zwiedzamy również salę, w której mnisi spożywali posiłki od czasów średniowiecza, wieżę obronną oraz windę, za pomocą której transportowano żywność nie otwierając bram klasztoru.
Klasztor św. Pawła pustelnika – na terenie monastyru znajdują się cztery kościoły. Najstarszy to kościół św. Pawła, zachowały się w nim malowidła ścienne z XIII i XIV w. obrazujące bogatą średniowieczną symbolikę sztuki koptyjskiej. Zobaczymy XIV-wieczne żarna, tłocznie oliwy oraz naturalne źródło wodne, które wykorzystywał już św. Paweł.
Klasztory te do dziś są centrum intelektualnym i duchowym egipskiego chrześcijaństwa.
Wizyta w klasztorach św. Pawła i św. Antoniego w Egipcie to doświadczenie duchowe i kulturowe, które można poczuć na własnej skórze. Wpatrując się w ich architekturę, poznając ich historię i odczuwając atmosferę tych miejsc, można odnaleźć głębsze znaczenie i wiarę.
Powrót do hotelu.