Luksor

line Luksor

logo (1)

LUKSOR

IMGP9499P1020272IMGP9500IMGP9503P1020278IMGP9515

Wycieczka do Luksoru z Hurghady

program 1  ( Karnak – Hatszepsut – Dolina Królowych )

Wyjeżdżamy z Hurghady w godzinach porannych, śniadanie w formie suchego prowiantu. Zwiedzanie starożytnego “miasta pałaców” rozpoczynamy od Zachodniego Brzegu: Kolosy Memnona, grobowce królewskie w Dolinie Królowych ( oglądamy 3 grobowce ). Manufaktura alabastru. Świątynia Królowej Hatszepsut – Deir El Bahari rekonstruowana przez polskich archeologów. Obiad w restauracji – szwedzki stół. Zwiedzanie Wschodniego brzegu obejmuje największy zespół świątynny świata z największą Salą kolumnową – świątyni poświęconej bogowi Amonowi Ra – Karnaku. Wizyta w Instytucie Papirusów. Powrót ok. 22.30. Prosimy wziąć wygodne obuwie.

Cena 30 USD

program 2  ( Karnak – Hatszepsut – Dolina Królów  )

IMG_20160405_131241IMG_20160405_131304IMG_20160405_133734IMG_20160405_133751IMG_20160405_133613IMG_20160405_131330

Wyjeżdżamy z Hurghady w godzinach porannych, śniadanie w formie suchego prowiantu. Zwiedzanie starożytnego “miasta pałaców” rozpoczynamy od Zachodniego Brzegu: Kolosy Memnona, miejsce odnalezienia skarbów Tutanchamona – grobowce królewskie w Dolinie Królów ( oglądamy 3 grobowce ). Manufaktura alabastru. Świątynia Królowej Hatszepsut – Deir El Bahari rekonstruowana przez polskich archeologów. Obiad w restauracji – szwedzki stół. Zwiedzanie Wschodniego brzegu obejmuje największy zespół świątynny świata z największą Salą kolumnową – świątyni poświęconej bogowi Amonowi Ra – Karnaku. Wizyta w Instytucie Papirusów. Powrót ok. 22.30. Prosimy wziąć wygodne obuwie.

Cena 35 USD

program 3  ( Luksor prywatnie )

P1020194P1020206P1020213P1020189P1020246P1020238

Nie chcesz tracić czasu w autobusie aby zbierać turystów od hotelu do hotelu? po co masz tracić czas na sklepy z perfumami, papierusem czy alabastrem?

Nie musisz zwiedzać w pośpiechu i tylko standardowe punkty jak Dolina Królów, Świątynia Hatszepsut, Karnak; w Luksorze jest wiele więcej wspaniałych zabytków, które warto zobaczyć;
Z Egipt Tours możesz jechać prywatnie i zwiedzać cokolwiek i w tempie jakim będziesz chciał;
Organizujemy wycieczki nawet dla jednej osoby;
Warto zobaczyć; Świątynia luksorska, Muzeum luksorskie, Muzeum mumifikacji, Madinat Habu, Dolina Królowych, Grobowce Dostojników, Ramesseum;

przykładowe ceny:
Jedna osoba 80$
Dwie osoby 70$ za osobe
3 osoby 60$ za osobe
4 osoby lub wiecej 50$ za osobe

Wycieczki fakultatywne w Luksorze

OBSŁUGA W JĘZYKU POLSKIM

DZIECI DO 6 LAT NA WIĘKSZOŚĆ WYCIECZEK JADĄ GRATIS, DZIECI 6-12 LAT ZA WIĘKSZOŚĆ WYCIECZEK PŁACĄ POŁOWĘ CENY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI O WYCIECZKACH FAKULTATYWNYCH UDZIELA PRZEWODNIK NA MIEJSCU W EGIPCIE

Wycieczki fakultatywne w Luksorze:

HABU

Zwiedzanie niezwykłych grobowców robotników z okresu Nowego Państwa. Podziwiać można niespotykane reliefy zdobiące korytarze grobowców z zadziwiająco dobrze zachowanymi przez ponad XXXV wieków oryginalnymi kolorami malarskich zdobień – o nieodkrytym po dziś dzień składzie farb. Zaś w Medinet Habu zwiedzimy wspaniałą świątynie zachowaną w doskonałym stanie, ukazującą m.in. sceny wojen faraona Ramzesa III w Syrii i Nubii. Budowla ta charakteryzuje się nietypową architekturą okresu Nowego Państwa z dostrzegalnymi wpływami syryjskimi.

Cena 20 USD

POKAZ ŚWIATŁO I DŹWIĘK W LUKSORZE

Niezapomniane przedstawienie w Zespole Świątynnym Karnak. Widz częściowo bierze udział w przedstawieniu, wchodząc powoli do wnętrza świątyni. Niesamowita zabawa światłem jak i efekty dźwiękowe sprawiają, iż opowiadana historia Egiptu toczy się niejako wokół nas. Filmowanie płatne 40 LE.

Cena 20 USD

ŚWIĄTYNIA LUKSORSKA

P1020305P1020268P1020284IMGP9501P1020328IMGP9515

Najważniejsza świątynia starożytnych Teb. To tu właśnie stał obelisk znajdujący się obecnie w Paryżu. Świątynia wybudowana przez jednych z największych władców Egiptu: Ramzesa II, Amenhotepa III, Seti II, można także zobaczyć posągi Tutanchamona. Na ścianach świątyni zobaczymy również opis słynnej bitwy pod Kadesz.

Cena 20 USD

INFORMACJE O LUKSORZE

Miasto o stu bramach, tak słynne egipskie Teby nazywał Homer w lX pieśni ,,Iliady,,. W latach 2100 – 750 p.n.e. symbolem wielkości i potęgi Egiptu były właśnie wielkie świątynie w Luksorze i Karnaku. Czternastowieczny okres tebańskiej świetności przerwał najazd Asyryjczyków w Vll w. p.n.e.
Świątynię w Luksorze Egipcjanie nazywają ,,Południowym haremem Amona,,. W szerszym znaczeniu nazwa ta określa rezydencję, pałac południowy boga, w którym przebywał on jako władca otoczony troskliwością swoich sług – kapłanów. Świątynia mierzy 260 m długości. Jej podwaliny wzniósł Amenhotep lll, rozbudował Tutmozis lll, a zakończenie prac nastąpiło za Ramzesa ll, Wspaniałe sanktuarium łączy ze świątynią w Karnaku 3-kilometrowa aleja sfinksów.
Wejście do luksorskiej świątyni zdobi wielki pylon zbudowany przez Ramzesa ll. Ma on 65 m szerokości, a zdobią go płaskorzeźby ilustrujące przebieg kampanii prowadzonej przez tego faraona przeciw Hetytom wraz z bitwą pod Kadeszem w Syrii.
Przed pylonem stały niegdyś dwa obeliski Ramzesa ll. Dzisiaj pozostał tylko jeden z nich o wysokości 25 m. Drugi wywieziono do Francji w 1833 roku, by stanął na Placu Zgody w Paryżu.
Ciekawostką świątyni luksorskiej jest umiejscowienie wewnątrz jej zabudowań meczetu Abu al-Haggaga. Mieszkańcy miasta nie zgodzili się bowiem na jego zburzenie podczas prowadzenie prac archeologicznych.

KARNAK

Karnak niegdyś jako miasteczko Opet-lsut ( co znaczy ,,centrum świata,, ) stanowił część zespołu, który tworzył Teby. Znajdująca się tu świątynia swą wielkość i złożoność zawdzięcza ponad 1300 latom rozbudowy. dzięki czemu uważana jest za najwspanialszą ze wszystkich egipskich świątyń. Poświęcona została triadzie bóstw: Amonowi, Mut i Chonsu. Wielka świątynia Amona jest największa w rozległym kompleksie złożonym za świątyń, kaplic, obelisków, posągów, świętego jeziora i strzeżonej przez sfinksy alei łączących Luksor z Karnakiem.
Wieże o wysokości 43 m zbudowane są z regularnych bloków piaskowca. Choć północnej wieży nie dokończono, a żadna z nich nie została ozdobiona, jest to największy pylon w Egipcie ( jego szerokość wynosi 130 m ). Największe wrażenie robi sala hypostylowa ze 134 kolumnami, z której emanuje wzniosłość i rozmach. Znajduje się ona za ll pylonem, jej długość wynosi 102 m, a szerokość 53 m ( powierzchnia ok. 6.000 m ). 12 kolumn mierzy 23 m wysokości i 15 m w obwodzie, 122 mniejsze kolumny dodali Seti i Ramzes ll.
Ten las kolumn dostarcza patrzącemu niesamowitych wrażeń i emocji zarówno z powodu swego ogromu, jak też dzięki grze świateł i cieni, przesuwających się między nimi.
Świątynia nieoficjalnie jest określana jako jeden z cudów starożytnej architektury.

KOLOSY MEMNONA

P1020349P1020355P1020351

Na rozległej równinie wokół Teb, pomiędzy Nilem a Doliną królów, wciąż można podziwiać pozostałości monumentalnej alei, która niegdyś wiodła do świątyni Amenhotepa lll. Niestety świątynia uległa całkowitemu zniszczeniu, a to, co z niej pozostało, określa się mianem Kolosów Memnona. Te dwa gigantyczne, 20-metrowej wysokości posagi, których same stopy mają 2 metry długości i metr grubości, zostały wykute z całych, jednolitych bloków piaskowca i umieszczone były u wejścia do budowli. Przedstawiają one faraona Amenhotepa lll siedzącego na tronie z rękami złożonymi na kolanach i patrzącego w stronę Nilu.

DEIR EL – BAHARI

Tysiąc dwieście lat po Imhotepie – twórcy piramidy schodkowej w Sakkarze – inny architekt – Senmut – przeszedł do historii jako projektant architektonicznego majstersztyku. Królowa Hatszepsut, która w większym stopniu interesowała się sztuką niż zdobyczami wojennymi, rozkazała zbudowanie monumentalnego kompleksu grobowcowego dla swojego ojca Tutmozisa I i dla niej samej. Na miejsce tego przedsięwzięcia wybrała dolinę, która wcześniej już była poświęcona bogini Hathor, ale potem została całkowicie zapomniana. O niezwykłej wyobraźni przestrzennej królewskiego architekta świadczy sposób, w jaki wykorzystał on fantazyjność znajdujących się w tle skał. Senmut z niespotykanym wyczuciem i wielką swobodą wykorzystał naturalne tarasy skalne, by harmonijnie zintegrować budowlę z otoczeniem. Senmut nie szukał za wszelką cenę monumentalności, nie zastosował gigantycznych pylonów i przytłaczających sal hypostylowych, a jednak uzyskał wrażenie potęgi poprzez wspaniałe proporcje i doskonałe zrównoważenie efektów architektonicznych z oddziaływaniem potężnej przyrody. Również w oczach samych Egipcjan ten wspaniały zespół architektoniczny uważany był za tak doskonały, iż nazywano go Dżeser dżeseru tj. ,,Najwznioślejszy ze wzniosłych,,.
W późniejszych czasach w grobowcu królowej Hatszepsut rozlokował się jeden z chrześcijańskich klasztorów. Przebywający tam zakon określano jako ,,zakon północny,, – stąd wywodzi się dzisiejsza arabska nazwa całej doliny – Deir el-Bahari – ,,Północny Klasztor,,. Istnienie klasztoru uchroniło ten cenny zabytek przed późniejszymi grabieżami.

DOLINA KRÓLÓW

Górzyste stoki za Tebami są pocięte wieloma małymi dolinami. Dolina królów jest z nich najsłynniejsza. Historia zaczyna się od nietypowej decyzji faraona Tutmozisa l, by zbudować grobowiec dla siebie nie tylko z dala od innych znanych nekropolii i nie w monumentalnej budowli, lecz ponadto w jakimś ściśle zakonspirowanym miejscu. Jego postanowienie zburzyło tradycję liczącą sobie ponad 1700 lat. W samotnej dolinie architekt Ineni zaprojektował dla swego władcy grobowiec przypominający studnię. W ten sposób powstała nowa tradycja naśladowana przez wszystkich następców faraona. Sam Ineni w jednej z inskrypcji na własnej kaplicy grobowej napisał: ,,zbudowałem grobowiec dla swojego pana. Nikt nie widział. Nikt nie słyszał,,. Tutmozis I decydując się na takie rozwiązanie był przekonany ( jakże mylnie! ), że w ten sposób zapewni swojemu ciału bezpieczeństwo, którego, jak świadczyły o tym sprofanowane i okradzione groby, nie zaznali jego poprzednicy.
Obecnie na zachodnim brzegu Nilu, zwanym Miastem Umarłych znajdują się 62 wielkie podziemne grobowce królewskie wykute w skałach poczynając od czasów XVIII do XX dynastii. Każdy grób wypełniały meble, odzież, posągi, żywność etc. potrzebne zmarłemu królowi w jego podróży w zaświaty. Niestety na przestrzeni wieków wszystkie groby zostały zrabowane, oprócz jednego – grobowca Tutanchamona. Odkryty w 1922 r. grobowiec, choć najmniejszy w nekropolii, jest bez wątpienia najsłynniejszy w Egipcie. Znaleziono tu cenny skarb w postaci m.in. słynnej złotej maski Tutanchamona czy szczerozłotej trumny, przechowywanych obecnie w Muzeum Egiptu.
Mimo braku mumii faraonów i niezmierzonych bogactw miejsce to warto zobaczyć i poczuć jego niezwykłą i tajemniczą atmosferę.