Wycieczki fakultatywne Asuan

line Wycieczki fakultatywne Asuan

logo (1)

Wycieczki fakultatywne

OBSŁUGA W JĘZYKU POLSKIM

DZIECI DO 6 LAT NA WIĘKSZOŚĆ WYCIECZEK JADĄ GRATIS, DZIECI 6-12 LAT ZA WIĘKSZOŚĆ WYCIECZEK PŁACĄ POŁOWĘ CENY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI O WYCIECZKACH FAKULTATYWNYCH UDZIELA PRZEWODNIK NA MIEJSCU W EGIPCIE

Wycieczki fakultatywne w Asuanie:

ŚWIĄTYNIA BOGINI IZYDY NA WYSPIE FILE

Znajduje się tutaj jedna z najbardziej imponujących świątyń w Egipcie, a czasy jej świetności przypadały mniej więcej na czasy Chrystusa. Według tradycji mieszkała tu bogini Izyda. To właśnie ku czci Izydy oraz Horusa–dziecka ( Harpokrates ) wznoszono w okresie XXVI dynastii do epoki rzymskiej tę monumentalną świątynię na wyspie. Uważano niegdyś, że cudowne i dobroczynne wylewy Nilu właśnie tutaj biorą swój początek. Po wybudowaniu w 1904 r. Starej tamy na pierwszej katarakcie na Nilu, świątynię przez większą część roku zatapiała woda. Wraz z budowa Wielkiej Tamy zaistniała konieczność rozmontowania I przeniesienia zabytku na wyspę Engelika, której krajobraz przekształcono tak, by przypominała File oraz ponownego ustawienia świątyni ( plan ratowania był przedsięwzięty i finansowany przez Egipt I UNESCO ). Projekt realizowany w latach 1972-1980 pozwolił na zachowanie wspaniałego zabytku, natomiast starożytna wyspa File została zatopiona po oddaniu tamy do użytku.
W samym środku malowniczej panoramy granitowych skał wyrastają kolumny i filary budowli poświęconej bogini Izis. Świątynia ta należy obok zabytków Edfu i Dendery do trzech najlepiej zachowanych sanktuariów ptolemejskich. Budowla świetnie łączy elementy architektury starożytnego Egiptu z architekturą grecko-rzymską.
Zwiedzanie wyspy rozpoczyna się od krótkiego rejsu motorówką, którą dopływa się do brzegu.

Cena 30 USD

NUBIA

Niezapomniany i relaksujący rejs feluka po Nilu. Wizyta w ogrodzie botanicznym na Wyspie Kitchnera – oazie spokoju po środku Nilu. Poznamy także zwyczaje Nubijczyków w czasie zwiedzania jednej z wiosek.

Cena 30 USD

WIELKA TAMA ASUAŃSKA

Olbrzymie przedsięwzięcie budownicze, przy współpracy Egiptu i ZSRR. Tama, która powstrzymała wylewy Nilu – będące od tysięcy lat życiodajną siłą tego kraju. Budowla mająca ponad 3,5 km długości i 111 m wysokości. Z niej rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na największy na świecie sztuczny zbiornik wodny – Jezioro Nasera.

Cena 15 USD

POKAZ ŚWIATŁO I DŹWIĘK W ASUANIE

Urzekające przedstawienie na wyspie File, które przy pomocy niezwykle barwnych efektów świetlnych i dźwiękowych ukazuje majestat bogini Izydy jak również przedstawia historię starożytnego Egiptu.

Cena 30 USD

INFORMACJE O ASUANIE

Asuan – najdalej na południe wysunięte miasto Egiptu i starożytne miasto graniczne – odznacza się przepięknym położeniem. Często Asuan nazywany jest bramą do ,,Czarnej Afryki,,, ponieważ w przeszłości stanowił centrum handlowe dla karawan z Czarnej Afryki. W tym to właśnie miejscu zatrzymywał się ruch na Nilu, a ładunki przenoszono wokół skał. Warstwa piaskowców jest tu przerywana wypiętrzeniami leżącego niżej granitu, który wody Nilu pocięły w skały i wyspy pierwszej katarakty. To właśnie stąd, z bogatych kamieniołomów pochodzi czerwony granit – sjenit, z którego wznoszono świątynie, obeliski i posągi.
Asuan, niegdyś miasto chłopów, urlopowiczów i archeologów, niezbyt różniące się charakterem od Luksoru, po wybudowaniu Wielkiej Tamy Asuańskiej, szybko stało się ośrodkiem przemysłowym ( 1972 r. ). Mimo to centrum miasta zachowało dawną atmosferę, szczególnie w okolicy bazaru. Otoczenie nie straciło wiele z dawnego uroku, który sprawiał, że Aga Chan I wielu zamożnych gości przyjeżdżało tu na zimowe wakacje. W Asuanie leżącym w pobliżu zwrotnika Raka prawie przez cały rok jest gorąco i sucho, średnie temperatury wynoszą od 23-30C zimą do 38-54C latem. Warunki te sprawiają, iż miasto posiada status zimowego kurortu. Warte obejrzenia są: świątynia Chnum na wyspie Elefantyna, Wyspa Kitchenera ( zwana Wyspą Botaniczną ) czy Mauzoleum Agi Chana.
Niewątpliwie jedną z największych atrakcji są pobliskie kamieniołomy z niedokończonym obeliskiem, który miałby ok. 40 m wysokości i ważyłby ok. 1200 ton. Był on przeznaczony dla królowej Hatszepsut, ale podczas obróbki w kilku miejscach pojawiły się rysy i dlatego nigdy nie zabrano go z wyrobiska.
Błękitne wody Nilu, egzotyczna roślinność, granitowe skały, białe żagle feluk, a wszystko to zalane słońcem sprawia, że przez niektórych Asuan jest uważany za najpiękniejsze miasto w Egipcie.