Abu Simbel

line Abu Simbel

logo (1)

OBSŁUGA W JĘZYKU POLSKIM

DZIECI DO 6 LAT JADĄ GRATIS, DZIECI 6-12 LAT PŁACĄ POŁOWĘ CENY

SZCZEGÓŁOWYCH INFORMACJI O WYCIECZKACH FAKULTATYWNYCH UDZIELA PRZEWODNIK NA MIEJSCU W EGIPCIE

Wycieczka z ASUANU

Położone w pobliżu granicy egipsko – sudańskiej skalne świątynie Abu Simbel zniknęłyby pod wodami jeziora Nasera, gdyby nie akcja ratunkowa zorganizowana przez UNESCO. Dwie świątynie zbudowane przez Ramzesa ll około roku 1260 p.n.e. wycięto w skale i przeniesiono kawałek po kawałku. Dzięki temu możemy teraz podziwiać jedna z najwspanialszych świątyń w Egipcie.

Cena 40$

INFORMACJE O ABU SIMBEL

320 km od Asuanu, w Nubii, leży Abu Simbel, najpiękniejsza i robiąca chyba największe wrażenie budowla – dzieło faraona najbardziej ekscentrycznego w dziejach Egiptu. Sanktuarium poświęcono teoretycznie Amonowi-Ra, Harmakisowi i Ptahowi, ale w rzeczywistości służyło ono sławie i chwale swego twórcy – Ramzesa ll Wielkiego.
Dla ówczesnych architektów projekt stanowił nie lada wyzwanie. Trzy tysiące lat później przed podobnym wyzwaniem stanęli inżynierowie całej społeczności międzynarodowej, którzy postawili sobie zadanie uratowania tego zabytku przed wodami Jeziora Nasera ( po wybudowaniu Wielkiej Tamy w Asuanie ). Kilka lat trwały prace ( pod patronatem UNESCO ) nad przeniesieniem zabytku znacznie wyżej od pierwotnego poziomu. Świątynię pocięto na 1036 bloków o przeciętnej wadze 30 ton, do czego należny jeszcze dodać 1110 kawałków otaczającego górotworu. W końcu lata 1965 r. wody Nilu zaczęły wypełniać całkowicie już wyludnione pieczary, gdzie kiedyś była świątynia.
W tym samotnym miejscu, zgubionym w środku Pustyni Nubijskiej, wykuto w litej skale świątynię o wymiarach 38 X 65 m. Niezwykły fronton wyrzeźbiły ,,nieprzebrane rzesze robotników, których własne miecze przywiodły do niewoli,,. Wszyscy oni pracowali pod okiem licznych nadzorców. I tak oto fasada składa się z czterech gigantycznych posągów faraona siedzącego na tronie. Każdy z tych kolosów mierzy 20 m wysokości. Są to największe posagi, jakie przetrwały w Egipcie. Maja one charakter nie tylko dekoracyjny albo prestiżowy, przez to, ze symbolizują potęgę Ramzesa, ale także czysto funkcjonalny – służą bowiem również jako wsporniki fasady o wysokości 31 m. W czasach swej świetności posagi musiały wyróżniać się szczególnym bogactwem kolorów i odcieni. Dzisiaj niestety, całkowicie zniszczył je upływ czasu. Świątynia została zbudowana tak, by promienie słoneczne docierały do sanktuarium 2 razy w roku – w dniu urodzin Ramzesa i w rocznice jego koronacji.
Abu Simbel dysponuje jeszcze czymś wyjątkowym: otóż Ramzes ll ( pomimo nieustannej gloryfikacji swojej osoby ) wybudował kolo swojego monumentalnego grobowca niewielka kaplice, zaledwie 10-metrowej długości, dla swej małżonki Nefertari.
Nigdy przedtem zony faraona nie przedstawiano na fasadzie jakiejkolwiek świątyni. Tego zaszczytu dostąpiła jedynie towarzyszka życia Ramzesa ll.